dormakaba SB2212 Classroom Lock Kit with 6400/6406-70 Square End Plate Furniture and KD Cylinder - Satin Stainless Steel
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | In Stock | 10 |
| Brisbane | In Stock | 5 |
| Darwin | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Low Stock | 3 |
| Hobart | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | In Stock | 15 |
| Distribution Centre | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
dormakaba SB2212 Double Cylinder Lock Kit with 6400/6406-70 Square End Plate Furniture and KD Cylinder - Satin Stainless Steel
The SB2212 short backset mortice lock is combined with 6400 series plate furniture, cylinder cam and where applicable oval cylinder/s.
These premium performance locksets and latchsets arebuilt with a zinc die cast chassis and stainless steel face plate. With a wide variety of lock functions, the dormakaba SB2200 and SB2300 series narrow stile mortice locks will have the right function to meet your hardware specification requirements
Recommended Applications: Retail complexes, Offices, Shop Front Entrances, Municipal Buildings,Residential, Schools, Hospitals and Hotels.
The mortice lock kit includes:
1 x SB2212SSS 23mm backset mortice lock.
1 x 6400/70SSS external lever on plate with cylinder hole.
1 x 6406/70SSS internal lever on plate with cylinder hole.
AS1428.1 compliant leversets
Oval cylinder with keys.
Mortice Lock
23 mm backset.
Operated by key or handle outside and key or handle inside.
Cylinder or handle retracts the latch.
Suits door thickness 32-50mm.
15 mm stainless steel reversible latchbolt.
Stainless steel faceplate and strike.
Supplied with cylinder.
Compatible to most restricted keying systems.
Finished in satin stainless steel.
External Furniture
Narrow exterior square end plate.
Cylinder hole with new 70 lever.
Disabled access AS1428.1 compliant lever.
Manufactured using 316 corrosion resistant solid stainless steel.
Concealed fixing.
Plate size 185 x 26 x 12.7mm.
Plates are designed to fit back to back.
Suits door thickness from 32-50 mm.
External plates supplied with fixing screws.
Screw fixing centres 159mm.
Finished in satin stainless steel.
Internal Furniture
Narrow interior square end plate with new 70 lever.
Disabled access AS1428.1 compliant lever.
Manufactured using 316 corrosion resistant solid stainless steel.
Visible fixing.
Plate size 185 x 26 x 12.7mm.
Plates are designed to fit back to back.
Suits door thickness from 32-50 mm.
Screw fixing centres 159mm.
Finished in satin stainless steel.
| MPN | 9400000013401 |
|---|---|
| Brand | dormakaba |
| Product Warranty | 10 Years Mechanical |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | 316 Stainless Steel |
| Lock Backset | 23mm |
| Bolt / Latch Material | Stainless Steel |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Cylinder Cut Out Profile | Oval |
| Cylinder Keyway | C4 |
| Handing | Reversible |
| Lockable | Yes |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Suits Rebated Doors | No |
| Min Door Thickness | 32mm |
| Max Door Thickness | 50mm |
| Includes Cylinder | Yes |
| Number of Pins / Wafers | 6 Pin |
| Number of Keys Included | 2 Keys |
| Can be Master Keyed | Yes |
| Can Be Rekeyed | Yes |
| Plate Height | 185mm |
| Plate Thickness | 12mm |
| Plate Width | 26mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |















