Lockwood 005 Square Double Cylinder Deadbolt - Satin Chrome Pearl - Display Pack
MPN
005/B2SPDP
SKU
LW005-B2SPDP
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Lockwood 005 Square Double Cylinder Deadbolt - Satin Chrome Pearl - Display Pack
- Suits 32mm - 48mm timber doors
- Adjustable 60mm-70mm backset
- 25 year manufacturer's warranty
- 16mm bolt projection - stainless steel
- Status Indicator - Secure; Safety; Passage Modes
- C4 Keyway (Can be keyed alike to other C4 cylinders)
- S3 Security & D3 Durability Rating (AS4145.2-1993)
- Internal - 63mm H x 63mm W x 32mm D
- External -63mm H x 63mm W x 12mm D
- Please note to use another square rose design option passage set below deadbolts, choose a Velocity passage set as offered under "We Also Recommend" plus a new trim to make it square eg Part Number VES1–TRIM of finish required
| MPN | 005/B2SPDP |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Diameter | 63mm |
| Product Finish or Colour | Satin Pearl (SP) |
| Product Material | Varied Metals |
| Lock Backset | 60mm |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Bolt / Latch Material | Stainless Steel |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | No |
| Product Warranty | 10 Years Finish, 25 Years Mechanical |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | No |
| SCEC Rating | No |
| Includes Cylinder | Yes |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Cylinder Keyway | C4 |
| Can Be Rekeyed | Yes |
| Can be Master Keyed | Yes |
| Lockable | Yes |
| Has Deadlatching | No |
| Number of Keys Included | 2 Keys |
| Min Door Thickness | 32mm |
| Max Door Thickness | 48mm |
| Number of Locking Points | 1 |
| Rose Diameter | 63mm |
| Suitable for | Residential |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!
















