Lockwood 1427/INSC - 1420 Series Turn Snib Escutcheon Square - Satin Chrome
MPN
1427/INSC
SKU
LW1427-INSC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Lockwood 1427/INSC - 1420 Series Turn Snib Escutcheon Square - Satin Chrome
- Dimensions: 58mm x 58mm x 12mm
- Suits: 32-45mm timber doors
- Compliments 1420 series Symphony door handles
- Suitable for use with Lockwood mortice locks
- Satin chrome finish
- 25-year manufacturer's mechanical warranty
- 10-year manufacturer's finish warranty
- Fire rated up to 4 hours
| MPN | 1427/INSC |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Width | 58mm |
| Product Height | 58mm |
| Product Warranty | 10 Years Finish, 25 Years Mechanical |
| Rose Diameter | 58mm |
| Plate Thickness | 12mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Brass |
| Includes Fixing Screws | Yes |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | No |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Suitable for Door Type | Timber Doors, Aluminium Doors |
| SCEC Rating | No |
| Handing | Non-Handed |
| Fixing | Concealed Fix |
| Max Door Thickness | 50mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!













