Lockwood 1229/IPSC - 1220 Series Disabled Accessible Privacy Indicating Turn Knob Round - Satin Chrome
MPN
1229/IPSC
SKU
LW1229-IPSC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Low Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Low Stock | 3 |
| Melbourne | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
Lockwood 1229/IPSC - 1220 Series Disabled Accessible Privacy Indicating Turn Knob Round - Satin Chrome
- Dimensions: 53mm x 12mm
- Suits: 32-50mm timber doors
- Complements 1220 series Symphony door handles
- Suitable for use with Lockwood mortice locks
- Satin chrome finish
- 25-year manufacturer's mechanical warranty
- 10-year manufacturer's finish warranty
- Fire rated up to 4 hours
- AS1428 compliant
| MPN | 1229/IPSC |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Warranty | 10 Years Finish, 25 Years Mechanical |
| Rose Diameter | 53mm |
| Plate Thickness | 12mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Brass |
| Privacy Latch Included | No |
| Includes Fixing Screws | Yes |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Suitable for Door Type | Timber Doors, Aluminium Doors |
| Handing | Non-Handed |
| Fixing | Concealed Fixed |
| Max Door Thickness | 50mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |
Warranty Documents
We found other products you might like!


















