Lockwood 1423 Internal Blank Square Rose Only - Satin Chrome
MPN
1423SC
SKU
LW1423SC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Lockwood 1423 Internal Blank Square Rose Only - Satin Chrome
Used when using external half lever only, eg cupbards etc
- Suits 32mm - 50mm Timber Doors (LW3570 series lock)
- Suits 33mm - 50mm Timber Doors (LWA2560 latch)
- Satin Chrome finish
- 25 year manufacturer's warranty
- Australian made
- Horizontal fixings
- S3 Security & D8 Durability Rating (AS4145.2-2008)
- Fire rated
| MPN | 1423SC |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Width | 58mm |
| Product Height | 58mm |
| Product Warranty | 10 Years Finish, 25 Years Mechanical |
| Rose Diameter | 58mm |
| Plate Thickness | 11.6mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Brass |
| Includes Fixing Screws | No |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Suitable for Door Type | Timber Doors |
| Handing | Non-Handed |
| Fixing | Concealed Fix |
| Max Door Thickness | 50mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!














