Lockwood 281SS - 260 Series Turn Snib Round - Satin Stainless Steel
MPN
281SS
SKU
LW281-SS
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 3-4 weeks |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 3-4 weeks |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 3-4 weeks |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 3-4 weeks |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 3-4 weeks |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 3-4 weeks |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 3-4 weeks |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 3-4 weeks |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 3-4 weeks |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 3-4 weeks |
Lockwood 281SS - 260 Series Turn Snib Round - Satin Stainless Steel
- Dimensions - Stainless - 50mm x 2mm
- Turnsnibs fixed with 2 wood screws
- 25 year manufacturer's warranty
| MPN | 281SS |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Warranty | 10 Years Finish, 25 Years Mechanical |
| Rose Diameter | 50mm |
| Plate Thickness | 2mm |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | 304 Stainless Steel |
| Includes Fixing Screws | Yes |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | No |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Suitable for Door Type | Timber Doors, Aluminium Doors |
| SCEC Rating | No |
| Fixing | Visible Fix |
| Max Door Thickness | 45mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!











