Lockwood ES200-1 Fail Safe Electric Strike - Non-Monitored
MPN
ES200-1
SKU
LWES200-1
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Melbourne | In Stock | 6 |
| Sydney | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Lockwood ES200 Fail Safe Electric Strike
- Field selectable if required
- Suits most commercial mortice locks
- 850 kg holding force
- Low current consumption (Max 175mA @ 12Vdc)
- Cast stainless steel body
- Stainless steel locking pins
- Fire rated (4hrs)
- S3 Security & D3 Durability Rating (AS4145.2-1993)
- Tested to 1,000,000 cycles
- 5 year manufacturer's warranty
| MPN | ES200-1 |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Width | 28.5mm |
| Product Height | 176mm |
| Product Thickness | 26.6mm |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | Stainless Steel |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Product Warranty | 5 Years |
| Fail Safe / Fail Secure | Fail Safe |
| Holding Force | 850kg |
| Voltage | 12V DC |
| Monitored | No |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!








