SABRE D Strike Plate Standard - Satin Stainless Steel
MPN
SAB-LS-D-STRIKE-SSS
SKU
SAB-LS-D-STRIKE-SSS
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | In Stock | 12 |
| Darwin | In Stock | 38 |
| Gold Coast | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | In Stock | 5 |
| Sydney | In Stock | 20 |
| Distribution Centre | In Stock | 50+ |
- Universal strike: suits most brands
- Please check in detail this is the correct strike for you.
- Strike 57mm high ,44.5mm wide and 1mm thick with screw holes 41.5mm center to center
| MPN | SAB-LS-D-STRIKE-SSS |
|---|---|
| Brand | SABRE |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | No |
| Product Height | 57mm |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Max Door Width | 1600mm |
| Product Material | Stainless Steel |
| Suitable for | Commercial, Residential |
| Suits Rebated Doors | No |
| Product Warranty | 5 Years |
| Product Width | 44.5mm |














