SABRE R65 Series S07 Lever on 65mm Round Rose - Satin Stainless Steel
MPN
SAB-LS-R65-S07-SSS
SKU
SAB-LS-R65-S07-SSS
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | In Stock | 9 |
| Brisbane | In Stock | 9 |
| Darwin | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Low Stock | 2 |
| Hobart | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | In Stock | 5 |
| Sydney | Low Stock | 3 |
| Distribution Centre | In Stock | 50+ |
SABRE R65 Series S07 Lever on 65mm Round Rose - Satin Stainless Steel
- Made from 304 Grade Stainless Steel
- Quality investment cast rose
- Solid investment cast lever
- Non handed (site adjustable)
- Suitable for door thickness between 34mm and 50mm
- Made from durable and low maintenance stainless steel
- Tested for durability for up to 500,000 cycles
- Concealed threaded rose cover
- AS1428-1 compliant
| MPN | SAB-LS-R65-S07-SSS |
|---|---|
| Brand | SABRE |
| Product Warranty | 5 Years Finish |
| Product Length | 150mm |
| Projection or Length | 52mm |
| Rose Diameter | 65mm |
| Plate Thickness | 10mm |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | 304 Stainless Steel |
| Includes Fixing Screws | Yes |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| SCEC Rating | No |
| Fixing | Concealed Fix |
| Spindle Size | 7.6mm |
| Finger Clearance | 43mm |
| Max Door Thickness | 50mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!
















