Tradco 1750 Casement Window Tear Drop Fastener - Chrome Plate
MPN
1750
SKU
THA-1750
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Tradco 1750 Casement Fastener Teardrop Chrome Plate
A casement window hinged on the side and swings open like a door, casement stays are used to hold these windows open and casement fasteners hold them closed.
- Solid brass
- Suits internal residential applications
- Chrome Plate
- Standard finishes nominated (some may have special order conditions) are satin chrome, chrome plate, matt black ,antique copper, antique brass and polished brass.
- Width 50mm x Projection 30mm x Drop 95mm
- Casement fastener spacer option to purchase Tradco 1755
| MPN | 1750 |
|---|---|
| Brand | TradCo |
| Product Width | 40mm |
| Product Height | 95mm |
| Product Warranty | 1 Year Mechanical |
| Product Depth | 30mm |
| Product Finish or Colour | Chrome Polish (CP) |
| Product Material | Brass |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Fixing | Visible Fix |
| Suitable for | Residential |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!

















