Legge 1751 - Barrel Bolt - Satin Chrome Plate
Login or apply for trade pricing.
From $14.74
MPN
DAX1751SCP BARREL BOLT
SKU
DA1751 BARREL BOLT
Stock Availability - Delivery & In Store
| Select options to check stock | ||
Legge 1751 Barrel Bolt Satin Chrome
- 25mm throw
- Brass construction
- Includes keeper & fixing screws
- 10 year manufacturer's warranty
- Necked (off set) bolt availiable for open out doors DA1731-150SC
| MPN | DAX1751SCP BARREL BOLT |
|---|---|
| Brand | Legge |
| Product Width | 32mm |
| Product Height | 13mm |
| Product Warranty | 10 Years |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Brass |
| Bolt / Latch Material | Brass |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Bolt Throw | 25mm |
| Fixing | Visible Fixed |
| Bolt Diameter | 10mm |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!












