Lockwood 1360-1361-70 Lever Set on Round Rose - Satin Chrome
MPN
1360/1361/70SC
SKU
LW1360-1361-70SC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | In Stock | 6 |
| Launceston | Low Stock | 4 |
| Melbourne | In Stock | 37 |
| Sydney | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Lockwood 1360-1361-70 Lever Set on Round Rose - Satin Chrome
- Dimensions - 65.5mm x 11.6mm
- Suits 32mm - 50mm Timber Doors (mortice lock)
- Suits 33mm - 50mm Timber Doors (latch)
- Satin Chrome finish
- 25 year manufacturer's warranty
- Australian made
- Diagonal fixings
- S3 Security & D3 Durability Rating (AS4145.2-1993)
- Fire rated
| MPN | 1360/1361/70SC |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Warranty | 10 Years Finish, 25 Years Mechanical |
| Projection or Length | 53mm |
| Rose Diameter | 65mm |
| Plate Thickness | 11.6mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Brass |
| Includes Fixing Screws | Yes |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Suitable for Door Type | Timber / Aluminium |
| Handing | Non-Handed |
| Fixing | Concealed / Visible Fixed |
| Spindle Size | 7.6mm |
| Finger Clearance | 37mm |
| Max Door Thickness | 50mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!



















