Lockwood 1376/ESC - 1370 Series Oval Cylinder Escutcheon Round - Satin Chrome
MPN
1376/ESC
SKU
LW1376-ESC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | In Stock | 9 |
| Launceston | In Stock | 40 |
| Melbourne | In Stock | 25 |
| Sydney | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
Lockwood 1376/ESC - 1370 Series Oval Cylinder Escutcheon Round - Satin Chrome
- Dimensions: 50mm x 11mm
- Suits: 32-45mm timber doors
- Complements 1370 series door handles
- Suitable for use with Lockwood mortice locks
- Satin chrome finish
- 25-year manufacturer's mechanical warranty
- 10-year manufacturer's finish warranty
- Fire rated up to 4 hours
| MPN | 1376/ESC |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Warranty | 10 Years Finish, 25 Years Mechanical |
| Rose Diameter | 50mm |
| Plate Thickness | 11mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Brass |
| Includes Fixing Screws | Yes |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Suitable for Door Type | Timber Doors, Aluminium Doors |
| Handing | Non-Handed |
| Fixing | Concealed Fixed |
| Max Door Thickness | 45mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!















