Lockwood 200 Narrow Stile Streamlatch - Satin Chrome Pearl
MPN
200SPAO
SKU
LW200SPAO
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
- Backset: 38mm for narrow stile doors
- Case: High purity zinc alloy. 68mm wide, 57mm high, 43mm projection
- Cylinder: 5 pin tumbler mechanism. Brass cylinder and brass barrel
- Door Thickness: 32 - 45mm
- Latch: Brass. reversible. 13mm projection
- For open out doors, order open out strike part number SP201-67SC separately
| MPN | 200SPAO |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Projection or Length | 43mm |
| Product Material | Zinc Alloy |
| Lock Backset | 38mm |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Bolt / Latch Material | Brass |
| Product Warranty | 10 Years Finish, 25 Years Mechanical |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | No |
| Hold Open Type | Optional (Included) |
| Includes Cylinder | Yes |
| Cylinder Cut Out Profile | Rim |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Cylinder Keyway | C4 |
| Can Be Rekeyed | Yes |
| Can be Master Keyed | Yes |
| Handing | Reversible |
| Bolt Throw | 13mm |
| Lockable | Yes |
| Has Deadlatching | Yes |
| Number of Pins / Wafers | 5 Pin |
| Number of Keys Included | 2 Keys |
| Max Door Thickness | 45mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |


