Lockwood 20707NN Internal Push Plate - Satin Stainless Steel - 250x200mm
MPN
20707NNSS
SKU
LW20707NN-SS
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
- Suits: 35-45mm door thickness if used with pull side concealed pull handle and plate
- Dimensions: 250mm L x 200mm W x 2mm T
- 2mm radius corners
- Stainless steel
- 25 year manufacturer's warranty
- Australian made
- AS1428 compliant
| MPN | 20707NNSS |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Warranty | 25 Years Mechanical |
| Plate Width | 200mm |
| Plate Thickness | 2mm |
| Plate Height | 250mm |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | Stainless Steel |
| Includes Fixing Screws | No |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
| Suitable for Door Type | Timber Doors |
| Handing | Non-Handed |
| Fixing | Visible Fix |
| Min Door Thickness | 35mm |
| Max Door Thickness | 45mm |
| Suitable for | Commercial |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!
-
SABRE Female Braille Sign$41.58 -
SABRE Male Braille Sign$41.58










