Lockwood 334 - 45mm High Security Stainless Steel Padlock - 19mm Stainless Steel Shackle - Display Pack
MPN
334M45/619/NDP
SKU
LW334M45-619-DP
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Lockwood 334 Stainless Steel 45mm Padlock 19mm Stainless Steel Shackle
- Heavy duty solid SUS316F stainless steel shrouded case
- 8.7mm corrosion resistant SUS316F stainless steel shackle
- Double ball locking
- Standard latching function. Can be converted to key-retained deadlocking
- Supplied keyed to differ
- SP6-8 Physical Security Rating
- C5 Corrosion Resistance Rating
- DP suffix is Display Pack
| MPN | 334M45/619/NDP |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Width | 45mm |
| Product Height | 82.7mm |
| Product Warranty | 25 Years |
| Product Depth | 20mm |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | 316 Stainless Steel |
| Can be Master Keyed | No |
| Cylinder Keyway | C4 |
| Shackle Diameter | 8.7mm |
| Shackle Material | 316 Stainless Steel |
| Shackle Height | 19mm |
| Can be Key Retained | Can Be Configured |
| Number of Keys Included | 3 Keys |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!



















