Lockwood 3573DER Escape Sliding Door Deadbolt Mortice Lock - Right Hand - Satin Chrome
MPN
3573DERSCNCYL
SKU
LW3573DERNCSC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Low Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Low Stock | 2 |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Lockwood 3573DER Escape Deadbolt RH SC
- Cannot make this lock up from a primary lock
- No cylinder supplied
- Escape cylinder turn lever supplied
- Suits 32 - 50mm sliding timber doors
- 60mm Backset
- 19mm bolt projection - stainless steel
- Suits 3mm - 5mm door clearance
- S3 Security & D3 Durability Rating (AS4145.2-1993)
- Sliding deadbolt locked or unlocked by key from outside
- Sliding door deadbolt unlocked by lever from inside, but will not lock the door.
- Australian Made
- 25 year manufacturer's warranty
Please note; This product is handed and configured for right handed sliding doors.
| MPN | 3573DERSCNCYL |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Height | 175mm |
| Product Depth | 88mm |
| Product Thickness | 19mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Zinc Alloy |
| Lock Backset | 60mm |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Bolt / Latch Material | Stainless Steel |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | No |
| SCEC Rating | No |
| Product Warranty | 25 Years |
| Includes Cylinder | No |
| Cylinder Cut Out Profile | Oval |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Handing | Right Hand |
| Bolt Throw | 19.5mm |
| Lockable | Yes |
| Has Deadlatching | No |
| Anti Lockout / Kick Off | No |
| Suits Rebated Doors | Yes, with Rebate Kit Sold Seperately |
| Min Door Thickness | 32mm |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!













