Lockwood 5541 Short Backset Mortice Hook Bolt Lock - 30mm Extended Backset - Satin Chrome
MPN
5541SC
SKU
LW5541SC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Low Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Low Stock | 1 |
| Brisbane | Low Stock | 2 |
| Darwin | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Melbourne | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Sydney | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Lockwood 5541 Primary Mortice Lock Satin Chrome
- Suits 28mm minimum internal & 58mm maximum external hinged & sliding doors
- 30mm backset
- 28mm sintered stainless steel hook bolt
- 360 degree key rotation
- Extensive range of accessories and support products available
- Latching & security strikes available
- 25 year manufacturer's warranty
- No cylinder supplied
| MPN | 5541SC |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Height | 181mm |
| Product Width | 25mm |
| Product Depth | 44mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Zinc Diecast |
| Lock Backset | 30mm |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Bolt / Latch Material | Stainless Steel |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | No |
| SCEC Rating | No |
| Product Warranty | 25 Years |
| Includes Cylinder | No |
| Cylinder Cut Out Profile | Oval |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Spindle Size | 7.6mm |
| Bolt Throw | 28mm |
| Lockable | Yes |
| Has Deadlatching | No |
| Suits Rebated Doors | No |
| Min Door Thickness | 32mm |
Warranty Documents
We found other products you might like!


















