Lockwood 5782 Short Backset Mortice Lock - 30mm Extended Backset - Stainless Steel
MPN
5782SS
SKU
LW5782SS
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | In Stock | 7 |
| Brisbane | Low Stock | 2 |
| Darwin | Low Stock | 2 |
| Gold Coast | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | In Stock | 11 |
| Sydney | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
Lockwood 5782 Universal Primary Mortice Lock - Satin Stainless Steel
All handing setting (Passage, Combination or Escape) can be adjusted via the hub selector located under the face plate.
Features:
- Short backset universal primary mortice lock.
- Easy Red /Green function setting.
- All lock settings are made from under the faceplate allowing for simple in-door configuration.
- Standard primary locks include holdback and anti-lockout capabilities.
- Lock is always holdback capable, no setting is required. Holdback can be activated at any time - unless anti-lockout is selected.
- Operated by key or handle outside or by turnsnib, key or handle inside.
- Zinc diecast body with stainless steel chassis plates for improved strength.
- Electric Strike compatibility.
- 30 mm backset as standard, 23, 25.4 and 38 mm available upon request.
- Suits metal door thickness 35-50 mm.
- 15 mm stainless steel reversible latch bolt.
- Supplied less cylinder.
- Supplied with Selector® 'V' cam.
- Compatible to most restricted keying systems.
- Finished in stainless steel.
| MPN | 5782SS |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Height | 194.5mm |
| Product Width | 25mm |
| Product Thickness | 20mm |
| Product Depth | 47mm |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | Stainless Steel, Zinc Diecast |
| Lock Backset | 30mm |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Bolt / Latch Material | Stainless Steel |
| Product Warranty | 25 Years |
| Includes Cylinder | No |
| Cylinder Cut Out Profile | Oval |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Spindle Size | 7.6mm |
| Lockable | Yes |
| Has Deadlatching | Yes |
| Suits Rebated Doors | Yes, with Rebate Kit Sold Seperately |
| Suitable for | Commercial, Residential |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!











