Lockwood 7015 Manor Dummy Knob Only - Satin Stainless Steel - Display Pack
MPN
7015SSSDP
SKU
LW7015SSSDP
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Lockwood 7015 Manor Dummy Knob Only - Satin Stainless Steel - Display Pack
- Suits: 32-46mm timber doors
- Horizontal fixing screws
- 25-year manufacturer's warranty
- Finish: satin stainless steel
- Please note: half set only
- Compliments Lockwood Symmetry Manor entrance, passage and privacy knob sets
| MPN | 7015SSSDP |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Diameter | 50mm |
| Rose Diameter | 65mm |
| Product Material | Stainless Steel |
| Includes Fixing Screws | Yes |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | No |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | No |
| Product Warranty | 10 Years Finish, 25 Years Mechanical |
| Includes Cylinder | No |
| Includes Strike Plate | No |
| Has Deadlatching | No |
| Lockable | No |
| Suits Rebated Doors | Yes |
| Max Door Thickness | 46mm |
| Suitable for | Residential |
Warranty Documents
We found other products you might like!










