Lockwood 952 Lever Privacy Set - Satin Chrome
MPN
952SC
SKU
LW952SC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Lockwood 952 Lever Privacy Set - Satin Chrome
Outside opened by handle when unlocked. Coin or screwdriver in emergency button unlocks handle but does not retract bolt
Inside Opened by handle when unlocked.
- Suits 32mm to 45mm timber doors
- 70mm backset
- Satin chrome finish
- 25-year manufacturer's warranty
- 13mm latch projection: brass
- 65mm diameter rose
- Fire rated: 2 hours
- Also accepts 530-12SC (60mm) and 531-225SC (127mm) backset latch assemblies
| MPN | 952SC |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Projection or Length | 52mm |
| Rose Diameter | 65mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Zinc Alloy |
| Lock Backset | 70mm |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Bolt / Latch Material | Brass |
| Function | Privacy Set |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | No |
| Product Warranty | 10 Years Finish, 25 Years Mechanical |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Includes Cylinder | No |
| Lockable | Yes |
| Has Deadlatching | Yes |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Bolt Throw | 13mm |
| Suits Rebated Doors | Yes, with Rebate Kit Sold Seperately |
| Max Door Thickness | 45mm |
| Min Door Thickness | 32mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!
















