Lockwood Transom Closers/ Pivot Sets SP985-35 Universal Heavy Duty Floor Pivot Only
MPN
SP985-35
SKU
LWSP985-35
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Low Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Low Stock | 2 |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
- Dimensions: 100mm L x 44mm W x 17mm H
- Universal bottom pivot bearing for:
- Lockwood 9800 series transom concealed closers
- Lockwood 9800 series pivot-only sets
- Drop-forged steel
- Zinc-plated finish
- Fire rating applies when used with 9800 series overhead transom closers only
- Weight capacity varies from 115-200kg depending on closer function used
| MPN | SP985-35 |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Height | 17mm |
| Product Width | 44mm |
| Product Warranty | 25 Years Mechanical |
| Product Length | 100mm |
| Product Material | Varied Metals |
| Includes Fixing Screws | No |
| Max Door Width | 1600mm |
| Max Door Weight | 200 Kilogram |
| Single / Double Action Swing | Single & Double Action |
| Suitable for | Commercial |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!










