Tradco 1687 Hopper/Awning Window Fastener - Chrome Plate
MPN
1687
SKU
THA-1687
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Tradco 1687 Hopper Window Fastener Chrome Plate
Hopper window : Inward opening design, hinged at the bottom with the top of the window tilting inwards.
Awning window : Outward opening design, hinged at top with the bottom of window tiling outwards.
- Solid brass
- Suits internal residential applications
- Chrome Plate
- Length 74mm x Width 39mm x Projection 31mm
| MPN | 1687 |
|---|---|
| Brand | TradCo |
| Product Width | 39mm |
| Product Warranty | 1 Year Mechanical |
| Product Length | 74mm |
| Product Depth | 31mm |
| Product Finish or Colour | Chrome Polish (CP) |
| Product Material | Brass |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Fixing | Visible Fix |
| Suitable for | Residential |





