Tradco 2165 Euro High Security 57mm Backset Rebated Mortice Lock - Antique Copper
MPN
2165
SKU
THA-2165
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
- Solid brass
- Suits external residential applications
- Euro cylinder
- Antique copper
- Backset 57mm
- Depth 13mm
- Reinforced steel pins
- Reversible tongues
| MPN | 2165 |
|---|---|
| Brand | TradCo |
| Product Height | 150mm |
| Product Thickness | 22mm |
| Product Depth | 80mm |
| Product Finish or Colour | Antique Copper (AC) |
| Product Material | Pressed Steel |
| Lock Backset | 57mm |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Bolt / Latch Material | Brass |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | No |
| SCEC Rating | No |
| Product Warranty | 10 Years Finish |
| Includes Cylinder | No |
| Cylinder Cut Out Profile | Euro |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Handing | Reversible |
| Spindle Size | 7.6mm |
| Has Deadlatching | No |
| Lockable | Yes |
| Anti Lockout / Kick Off | No |
| Suits Rebated Doors | Yes |
| Suitable for | Residential |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!















