Whitco W892117 Tasman MK2 Hinged Security Screen Door Lock - No Cylinder - Black
MPN
W892117
SKU
LWW892117
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Out of Stock | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Out of Stock | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | In Stock | 23 |
| Gold Coast | Out of Stock | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Out of Stock | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | In Stock | 47 |
| Melbourne | In Stock | 50+ |
| Sydney | Out of Stock | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Out of Stock | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Whitco W8921 Tasman Hinged Security Screen Door Lock Black
- Suits 20mm security doors with industry cut-outs
- Reversible - suits left or right handed doors
- Operated by lazy cam Euro Cylinder
- 3 Point auxiliary lock kits available
- Serrated locking bolt provides extra grip against the strike
- 10 year manufacturer's warranty
| MPN | W892117 |
|---|---|
| Brand | Whitco |
| Product Width | 29mm |
| Product Height | 184mm |
| Product Depth | 32mm |
| Product Thickness | 9mm |
| Product Finish or Colour | Black (BLK) |
| Product Material | Zinc Alloy |
| Lock Backset | 25mm |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Bolt / Latch Material | Stainless Steel |
| Can Be Rekeyed | Yes |
| Can be Master Keyed | Yes |
| Includes Cylinder | Yes |
| Cylinder Cut Out Profile | Euro |
| Product Warranty | 10 Years |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Cylinder Keyway | C4 |
| Lockable | Yes |
| Number of Keys Included | 2 Keys |
| Min Door Thickness | 20mm |
| Number of Locking Points | 1 |
| Suitable for | Residential |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!












