Bobrick B2974 Paper Towel Roll Dispenser - Automatic Model - Satin Stainless Steel
Login or apply for trade pricing.
$1,486.65
MPN
B-2974
SKU
BOB2974
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Bobrick B2974 Automatic Surface Mounted Roll Towel Dispenser
- Equipped with patron-friendly LED light directs users to towel activation zone
- Door has tumbler lock and piano-hinge
- Battery Requirements: 4 Alkaline "D" cells
Material
- 304 grade Stainless Steel
Finish
- Satin Finish Stainless Steel
Dimensions
- 385mm W x 465mm H x 230mm D
| MPN | B-2974 |
|---|---|
| Brand | Bobrick |
| Product Height | 394mm |
| Product Width | 321mm |
| Product Warranty | 1 Year |
| Product Depth | 230mm |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | 304 Stainless Steel |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
| Lockable | Yes |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Blocking Required | Yes |
| Activation | Automatic |
| Orientation | Vertical |
| Paper Type | Roll |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!













