Bobrick B7128E Hand Dryer - Satin Satinless Steel Cover
Login or apply for trade pricing.
$1,534.50
MPN
B-7128 230V
SKU
BOB7128E
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Bobrick B7128E Trimline Hand Dryer Stainless Steel
- Surface mounted
- Black side panels for luminance contrast
- 25 Second drying time
- Stainless steel cover
- 345mm H x 350mm W
- Auto Sensor operated
- 10 year manufacturer's warranty
| MPN | B-7128 230V |
|---|---|
| Brand | Bobrick |
| Product Height | 345mm |
| Product Width | 350mm |
| Product Warranty | 10 Years Limited |
| Projection or Length | 100mm |
| Product Depth | 100mm |
| Product Finish or Colour | Stainless Steel Cover / Black Body (SSS) (BLK) |
| Product Material | Galvanised Steel |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
| Lockable | No |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Blocking Required | Yes |
| Activation | Infrared Sensor |
| Air Type | Hot |
| Drying Time | Under 25s |
| Voltage | 240V AC |
| Wattage | 1400 - 1900W |
| Security Fixing | Yes |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!












