Metlam MLECO-73N1SM Paper Towel Dispenser - Hand Dryer and Waste Bin - Satin Stainless Steel
Login or apply for trade pricing.
$1,881.21
MPN
ML_ECO_73N1SM
SKU
MLECO-73N1SM
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Metlam Surface Mount Paper Towel Dispenser, Hand Dryer & Waste Unit - SSS
- Unit fitted with security lock
- Full length piano hinge on doors
- Seamless welds, rolled edges
- 300 interfold paper towels / 500 interleaved power towels
- 20L removable stainless steel waste container
- 318mm W x 1625mm H x 141.5mm D
- Unit is to be hard wired by licensed electrician. 4 cable entry points available
| MPN | ML_ECO_73N1SM |
|---|---|
| Brand | Metlam |
| Product Height | 1625mm |
| Product Width | 318mm |
| Product Warranty | 5 Years Limited |
| Product Depth | 141.5mm |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | 304 Stainless Steel |
| Lockable | Yes |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Blocking Required | Yes |
| Orientation | Vertical |
| Voltage | 240V AC |
| Paper Type | Slim |
Catalogues / Brochures
Manuals
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!
















