dormakaba RTS85 Transom Closer Set for Timber Doors - Size 3
MPN
9400000003080
SKU
DORTS85T-3
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Low Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Low Stock | 2 |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
- Size 3 (950mm wide)
- Suits single & double door applications
- Adjustable closing & latching speeds
- Mechanical back check
- Tested to EN1154
- Parts may vary between single and double actions
- Best Suits Timber Doors
- Set Includes:
- 1 x dormakaba 85W Cover plate to suit steel and wooden door frames - satin stainless steel (10000051A)
- 1 x dormakaba RTS85 EN3 Transom Closer (85322101)
- 1 x dormakaba Bottom Pivot 8550 (85210005)
- 1 x dormakaba Closer Arm 8530 (65310300)
- For Aluminium Doors see DORTS85A
| MPN | 9400000003080 |
|---|---|
| Brand | dormakaba |
| Product Width | 84 mm |
| Product Height | 38.5 mm |
| Product Warranty | 10 Years |
| Product Length | 258.5 mm |
| Product Material | Cast Iron |
| Includes Fixing Screws | Yes |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | No |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | No |
| Spring Strength | Size 3 (EN3) |
| Back Check Valve | Yes |
| Adjustable Closing Speed | Yes |
| Max Opening Angle | 130 Degrees |
| Max Door Width | 950mm |
| Single / Double Action Swing | Single & Double Action |
| Suitable for | Commercial |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!

















