Lockwood 1223 Internal Blank Round Rose Only - Satin Chrome
MPN
1223SC
SKU
LW1223SC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Lockwood 1223 Internal Blank Round Rose Only - Satin Chrome
Used when using external half lever only, eg cupbards etc
- Dimensions - 53mm x 11.6mm
- Suits 32mm - 50mm timber doors (mortice lock)
- Suits 33mm - 50mm timber doors (latch)
- Satin chrome finish
- 25-year manufacturer's warranty
- Australian made
- Horizontal fixings
- S3 Security & D8 Durability Rating (AS4145.2-2008)
- Fire rated
| MPN | 1223SC |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Warranty | 25 Years Mechanical |
| Product Thickness | 11.6mm |
| Rose Diameter | 53mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Brass |
| Includes Fixing Screws | Yes |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| SCEC Rating | No |
| Handing | Non-Handed |
| Fixing | Concealed Fixed |
| Max Door Thickness | 50mm |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!













