Lockwood 1363 Internal Blank Round Rose Only - Satin Chrome
MPN
1363SC
SKU
LW1363SC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Lockwood 1363 Internal Blank Round Rose Only - Satin Chrome
- Dimensions: 65.5mm x 11.6mm
- Satin chrome finish
- 25-year manufacturer's warranty
- Australian made
- Fire rated
- Compliments 1360 series door handles
- Internal rose only, no handle
| MPN | 1363SC |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Warranty | 10 Years Finish, 25 Years Mechanical |
| Rose Diameter | 65.5mm |
| Plate Thickness | 11.6mm |
| Product Material | Brass |
| Includes Fixing Screws | No |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | No |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Suitable for Door Type | Timber Doors, Aluminium Doors |
| Handing | Non-Handed |
| Fixing | Visible Fix |
| Max Door Thickness | 50mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!














