Lockwood 21507NN Internal Push Plate - Satin Stainless Steel - 300x100mm
MPN
21507NNSS
SKU
LW21507NN-SS
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Low Stock | 3 |
| Launceston | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Melbourne | Low Stock | 3 |
| Sydney | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Lockwood 21507NN Internal 300x100 Push Plate Stainless Steel
- Suits 35 -45mm door thickness
- Dimensions - 300mm L x 100mm W x 2mm T
- 10mm radius corners
- Stainless steel
- 25 year manufacturer's warranty
- Australian made
- AS1428 Compliant
| MPN | 21507NNSS |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Width | 100mm |
| Product Warranty | 25 Years |
| Product Length | 300mm |
| Projection or Length | 2mm |
| Product Thickness | 2mm |
| Plate Width | 100mm |
| Plate Height | 300mm |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | Stainless Steel |
| Includes Fixing Screws | No |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Suitable for Door Type | Timber Doors |
| Fixing | Visible Fixed |
| Max Door Thickness | 45mm |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!
-
SABRE Unisex Braille Sign$41.58












