Lockwood 2939-70 Interior Plate with Disabled Turn and 70 Lever - Satin Chrome
MPN
2939/70SC
SKU
LW2939-70SC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Low Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Low Stock | 3 |
| Distribution Centre | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
- Dimensions: 166mm x 48mm x 12mm
- Suits: 32mm-45mm timber doors
- 70 style lever handle also for AS1428.1 compliance
- Accessibility turn
- Satin chrome finish
- 25-year manufacturer's mechanical warranty
- 10-year manufacturer's finish warranty
- Suits Lockwood 3570 series mortice locks
- Australian made
- Fire rated (4 hrs)
- S3 security & D3 durability rating (AS4145.2-1993)
| MPN | 2939/70SC |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Warranty | 10 Years Finish, 25 Years Mechanical |
| Plate Shape | Round End Plate |
| Plate Width | 48mm |
| Plate Thickness | 12mm |
| Plate Height | 166mm |
| Product Material | Brass |
| Includes Fixing Screws | No |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Suitable for Door Type | Timber Doors, Aluminium Doors |
| Square / Round Face | Round |
| Handing | Non-Handed |
| Cylinder Cut Out Profile | No |
| Spindle Size | 7.6mm |
| Fixing | Visible Fixed |
| Max Door Thickness | 45mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!












