Lockwood 530DX Mechanical Digital Deadlatch Lock - Satin Chrome
MPN
530DXSC
SKU
LW530DXSC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Low Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Out of Stock | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Out of Stock | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Low Stock | 1 |
| Gold Coast | Low Stock | 2 |
| Hobart | Out of Stock | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | Out of Stock | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Melbourne | Out of Stock | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Sydney | Out of Stock | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Out of Stock | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Lockwood 530DX Mechanical Digital Deadlatch Satin Chrome
- Suits 32mm - 45mm Timber Doors
- 60mm Backset
- 13mm latch projection - brass
- Satin Chrome finish
- 25 year manufacturer's warranty
| MPN | 530DXSC |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Height | 169mm |
| Product Width | 51mm |
| Projection or Length | 29mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Varied Metals |
| Lock Backset | 60mm |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Bolt / Latch Material | Brass |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Product Warranty | 25 Years |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Bolt Throw | 13mm |
| Has Deadlatching | Yes |
| Suits Rebated Doors | Yes, with Rebate Kit Sold Seperately |
| Min Door Thickness | 32mm |
| Max Door Thickness | 45mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |
Catalogues / Brochures
Manuals
Warranty Documents
We found other products you might like!










