Lockwood Velocity Small Round Oval Cylinder Escutcheon - Satin Chrome Brushed
MPN
VSR6/SC
SKU
LWVSR6-SC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Lockwood Velocity Small Round Oval Cylinder Escutcheon - Satin Chrome Brushed
- Dimensions - 55mm x 12.5mm
- Suits 32 - 45mm Timber Doors
- Zinc diecast construction
- Satin chrome finish
- 25 year manufacturer's warranty
- Concealed fixings
- Fire rated to 2 hours
| MPN | VSR6/SC |
|---|---|
| Brand | Lockwood |
| Product Warranty | 10 Years Finish, 25 Years Mechanical |
| Product Thickness | 12.5mm |
| Rose Diameter | 55mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Zinc Diecast |
| Includes Fixing Screws | Yes |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| SCEC Rating | No |
| Handing | Non-Handed |
| Fixing | Concealed Fix |
| Max Door Thickness | 45mm |
| Suitable for | Residential |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!















