Metlam Grab Rail Bolt Through Fixing Plate Only - Satin Chrome
MPN
MLRB_FXPLATE
SKU
MLRBT_FXPLATE
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | In Stock | 6 |
| Brisbane | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
Metlam Bolt Through Hand Rail Fix Plate
- 76mm diameter
- Concealed fix, compatible or use with M5 machine threads
- Unit is accessible compliant when installed in accordance with AS1428.1. guidelines
| MPN | MLRB_FXPLATE |
|---|---|
| Brand | Metlam |
| Product Warranty | 1 Year |
| Product Diameter | 76mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Zinc Diecast |
| Includes Fixing Screws | No |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
| Fixing | Concealed Fixed |
| Centre to Centre Distance | 53mm |
| Mounting Plate Diameter | 76mm |
| Blocking Required | No |
| Orientation | Non-Handed |









