Metlam ML2709 Hat and Coat Hook - Designer Black
MPN
ML2709_DESIGNER
SKU
ML2709-BLK
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Metlam Designer Hat and Coat Hook - Black
- 47mm W x 51mm H x 65mm D
- Concealed screw fix via fixing plate (allen key supplied)
- Accessible compliant when installed in accordance with AS1428.1. guidelines
| MPN | ML2709_DESIGNER |
|---|---|
| Brand | Metlam |
| Product Width | 47mm |
| Product Warranty | 1 Year |
| Product Height | 51mm |
| Projection or Length | 65mm |
| Product Diameter | 47mm |
| Product Finish or Colour | Matte Black (MB) |
| Product Material | Stainless Steel |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Antiligature | No |
| Fixing | Concealed Fixed |
| Max Door Weight | 8kg |
| Security Fixing | No |
| Number of Hooks | 1 |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!













