Metlam ML725 Multi-Fold Paper Towel Dispenser - Satin Stainless Steel
MPN
ML725SS_MK2
SKU
ML725SS
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | In Stock | 6 |
| Brisbane | Low Stock | 2 |
| Darwin | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Low Stock | 3 |
| Melbourne | Low Stock | 4 |
| Sydney | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
Metlam Multi-Fold Paper Towel Dispenser - SSS
- 450 C-fold paper towel
- 600 multi-fold paper towels
- Unit fitted with tumbler lock
- Front view paper indicator
- Unit is supplied with 2 keys
- Accessible compliant when installed in accordance with AS1428.1. guidelines
| MPN | ML725SS_MK2 |
|---|---|
| Brand | Metlam |
| Product Height | 376mm |
| Product Width | 282mm |
| Product Warranty | 1 Year |
| Product Depth | 104mm |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | 304 Stainless Steel |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
| Lockable | Yes |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Blocking Required | Yes |
| Orientation | Vertical |
| Paper Type | Slim |
Catalogues / Brochures
Manuals
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!












