SABRE SSDL Sliding Security Screen Door Lock - Black - *RUN-OUT*
MPN
SAB-SSDL-RND-BLK
SKU
SAB-SSDL-RND-BLK
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Not Available in this Store | |
| Brisbane | Not Available in this Store | |
| Darwin | Not Available in this Store | |
| Gold Coast | Not Available in this Store | |
| Hobart | Not Available in this Store | |
| Launceston | Not Available in this Store | |
| Melbourne | Not Available in this Store | |
| Sydney | Not Available in this Store | |
| Distribution Centre | In Stock | 50+ |
- Suits 20mm door thickness
- Pressed steel body
- Self latches on closing
- Hook bolt deadlock
- Retro-fits existing industry door preparations
- Round furniture design
- Requires lazy cam cylinder
- S7 Security & D6 Durability Rating (AS4145.2-2008)
- 10 yr manufacturer warranty
| MPN | SAB-SSDL-RND-BLK |
|---|---|
| Brand | SABRE |
| Product Width | 33mm |
| Product Height | 168mm |
| Product Thickness | 9mm |
| Product Finish or Colour | Black (BLK) |
| Product Material | Pressed Steel |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Can be Master Keyed | Yes |
| Includes Cylinder | No |
| Product Warranty | 10 Years |
| Lockable | Yes |
| Number of Locking Points | 1 |




