Tradco 0773 Reims Lever on Short Backplate - Polished Brass
MPN
0773
SKU
THA-0773
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Tradco 0773 Reims Lever on Short Backplate - PB
The French-inspired of the Reims gives it a refined and classic look that is sure to last. One of our most adaptable designs, this lever will help you instil the French Provincial aesthetic or simply elevate the standing of any space.
Features
- Forged Brass
- Face Fix
- Polished Brass finish
- Suits internal or external application
- Width 40mm x Height 110mm x Projection 70mm
| MPN | 0773 |
|---|---|
| Brand | TradCo |
| Product Width | 43mm |
| Product Height | 110mm |
| Product Warranty | 10 Years |
| Projection or Length | 65mm |
| Product Finish or Colour | Polished Brass (PB) |
| Product Material | Brass |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Suitable for Door Type | Timber Doors |
| Square / Round Face | Round |
| Spindle Size | 7.6mm |
| Fixing | Visible Fixed |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!












