Whitco W270205 Safety Sash Window Lock - Satin Chrome
MPN
W270205
SKU
LWW270205
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Whitco W270205 Safety Sash Lock Satin Chrome
- Suits double hung windows
- Double hung and sash windows are the same type of window, only difference is wording
- Two-way swivel action
- Suitable for timber or aluminium windows
- Standard 16mm wide base plate
- Standard finishes nominated (some may have special order conditions) are satin chrome ,bright chrome ,white ,black and primrose with other polyester powder coat finishes available on application
- 10 year manufacturer's warranty
| MPN | W270205 |
|---|---|
| Brand | Whitco |
| Product Width | 70mm |
| Product Height | 21mm |
| Product Warranty | 10 Years Mechanical |
| Product Depth | 24mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Can be Master Keyed | No |
| Fixing | Visible Fixed |
| Lockable | No |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!

















