Carbine 7000L1 Doncaster Lever Entrance Lockset - Satin Chrome
MPN
PD7000-L1
SKU
PD7000-L1SC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | In Stock | 5 |
| Hobart | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | In Stock | 50+ |
| Distribution Centre | Available to Order | Order Now: ETA 5-10 days |
Carbine 7000L1 Doncaster Lever Entrance Lockset - Satin Chrome
- 35mm to 50mm thick doors
- Standard 54mm industry door preparation
- Stainless steel latch
- Concealed fixing
- Fire rated for 4 hours, please review with fire door manufacturer
- L1 Lever model is compliant with BCA codes and AS1428
- Outside function: Opened by lever when unlocked
- Key locks & unlocks and retracts the latch
- Inside function: Opened by lever at all times.
- Push button locks exterior lever
- Order rebate kits as an optional product.
| MPN | PD7000-L1 |
|---|---|
| Brand | Carbine |
| Rose Diameter | 85mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Varied Metals |
| Lock Backset | 70mm |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Bolt / Latch Material | Stainless Steel |
| Function | Entrance Set |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
| Product Warranty | 5 Years |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Includes Cylinder | Yes |
| Can Be Rekeyed | Yes |
| Can be Master Keyed | Yes |
| Lockable | Yes |
| Has Deadlatching | Yes |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Cylinder Keyway | LKW9 |
| Bolt Throw | 12mm |
| Suits Rebated Doors | Yes, with Rebate Kit Sold Seperately |
| Max Door Thickness | 50 |
| Number of Pins / Wafers | 6 Pin |
| Number of Keys Included | 2 Keys |
| Min Door Thickness | 35mm |
| Cylinder Plug Type | PD |
| Suitable for | Commercial, Residential |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!

















