Carbine 7085L1 Doncaster Lever / Blank Set - Satin Chrome
MPN
PD7085-L1
SKU
PD7085-L1SC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | In Stock | 8 |
| Distribution Centre | Out of Stock | Order Now: ETA 5-10 days |
Carbine 7085L1 Doncaster Lever / Blank Set - Satin Chrome
- 35mm to 50mm thick doors
- Standard 54mm industry door preparation
- Stainless steel latch
- Concealed fixing
- Fire rated for 4 hours (please review with fire door manufacturer)
- L1 Lever model is compliant with BCA codes and AS1428
- Outside Function: Lever Entry Lever
- Inside Function: Blank Internal Rose
- Order rebate kits as an optional product
| MPN | PD7085-L1 |
|---|---|
| Brand | Carbine |
| Rose Diameter | 85mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Varied Metals |
| Lock Backset | 70mm |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Bolt / Latch Material | Stainless Steel |
| Function | Dummy Handle |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
| Product Warranty | 5 Years |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Includes Cylinder | No |
| Can Be Rekeyed | No |
| Can be Master Keyed | No |
| Lockable | No |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Bolt Throw | 12mm |
| Suits Rebated Doors | Yes, with Rebate Kit Sold Seperately |
| Max Door Thickness | 50mm |
| Min Door Thickness | 35mm |
| Suitable for | Commercial, Residential |









