Metlam ML100N Hand Dryer - Satin Stainless Steel
MPN
HK_100N
SKU
MLHK100N
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Metlam Slimline Auto Hand Dryer - SSS
- 7,500 RPM brush motor, dual ball bearings
- Less than 15 seconds drying time
- 268 W x 283 H x 100mm D
- Unit can be hard wired by electrician or used with cord and plug provided
- Unit is accessible compliant when installed in accordance with AS1428.1. guidelines
| MPN | HK_100N |
|---|---|
| Brand | Metlam |
| Product Height | 283mm |
| Product Width | 268mm |
| Product Warranty | 5 Years |
| Projection or Length | 100mm |
| Product Depth | 100mm |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | Stainless Steel |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Blocking Required | Yes |
| Activation | Infrared Sensor |
| Air Type | Hot |
| Drying Time | Under 15s |
| Voltage | 240V AC |
| Wattage | 2200 - 2400W |
| Security Fixing | Yes |
| dB Level | 70 dB |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!

















