dormakaba Vision 8308 Emergency Turn Snib Round - Black
MPN
9455094608006
SKU
DK-8308-BLK
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | In Stock | 8 |
| Melbourne | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Sydney | In Stock | 5 |
| Distribution Centre | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
- Rose dimensions - 52mm dia x 10mm
- Material - Zinc diecast
- Fire rated - 4 hrs
- Concealed fixings
- Green Star Rated "A" Level GECA certification
| MPN | 9455094608006 |
|---|---|
| Brand | dormakaba |
| Product Warranty | 10 Years Mechanical |
| Product Thickness | 10mm |
| Rose Diameter | 53mm |
| Product Finish or Colour | Black (BLK) |
| Product Material | Zinc Diecast |
| Includes Fixing Screws | Yes |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Handing | Non-Handed |
| Fixing | Concealed Fixed |
| Spindle Size | 7.6mm |
| Max Door Thickness | 50mm |









