Metlam Designer D-Pull Handle with Rubber Stopper - Black - 137mm
MPN
ML315R_DESIGNER
SKU
ML315R-BLK
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Metlam Designer D-Pull Handle with Rubber Stopper - Black
- 128mm C to C (137mm overall) x 10mmØ x 55mm stand-off (45mm inner)
- Surface mount visible fix
- Accessible compliant when installed in accordance with AS1428.1. guidelines
| MPN | ML315R_DESIGNER |
|---|---|
| Brand | Metlam |
| Product Length | 137mm |
| Product Warranty | 1 Year |
| Projection or Length | 55mm |
| Product Diameter | 10mm |
| Product Finish or Colour | Matte Black (MB) |
| Product Material | 304 Stainless Steel |
| Includes Fixing Screws | Yes |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
| Handing | Non-Handed |
| Fixing | Visible Fixed |
| Centre to Centre Distance | 128mm |
| Finger Clearance | 45mm |
| Blocking Required | No |
| Orientation | Non-Handed |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!








