Schlage 454 Fire Rated Nightlatch - Satin Stainless Steel - No Cylinder
MPN
L454SSS
SKU
LG-L454SSS
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | In Stock | 14 |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Schlage 454 Fire Rated Nightlatch - Satin Stainless Steel - No Cylinder
- No cylinder supplied
- Suits 32 - 45mm timber doors
- Backset 60mm
- Reversible stainless steel bolt
- Satin stainless steel finish
- 10 year manufacturer's warranty
| MPN | L454SSS |
|---|---|
| Brand | Schlage |
| Product Width | 94mm |
| Product Height | 70mm |
| Product Depth | 39mm |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | Varied Metals |
| Lock Backset | 60mm |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Bolt / Latch Material | Stainless Steel |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | No |
| Product Warranty | 10 Years |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| SCEC Rating | No |
| Includes Cylinder | No |
| Cylinder Cut Out Profile | Rim |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Cylinder Keyway | C4 |
| Can Be Rekeyed | Yes |
| Can be Master Keyed | Yes |
| Lockable | Yes |
| Has Deadlatching | No |
| Suits Rebated Doors | Yes |
| Min Door Thickness | 35mm |
| Max Door Thickness | 45mm |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!
















