dormakaba RB100 Roller Bolt - Nylon Roller - Satin Chrome
MPN
9400000011052
SKU
KBRB100SCP
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Low Stock | 1 |
| Brisbane | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Low Stock | 4 |
| Launceston | In Stock | 5 |
| Melbourne | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Sydney | In Stock | 5 |
| Distribution Centre | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
- Suits timber & aluminium doors
- 87mm L x 25mm W x 40mm D
- Fully adjustable nylon roller to suit various door gaps
| MPN | 9400000011052 |
|---|---|
| Brand | dormakaba |
| Product Width | 25mm |
| Product Warranty | 10 Years Mechanical |
| Product Length | 87mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Product Material | Zinc |
| Includes Fixing Screws | Yes |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | No |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Has Deadlatching | No |
| Min Door Thickness | 35mm |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!

















