Metlam Straight Rail Padded Backrest
MPN
MLR119MKII
SKU
ML119
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Metlam Straight Rail Padded Backrest
- White padded PVC backrest
- 304 stainless steel frame & mounts
- Concealed fix
- 20mm adjustable height on backrest
- Adjustable depth to suit installation requirements
- Accessible compliant when installed in accordance with AS1428.1. guidelines
| MPN | MLR119MKII |
|---|---|
| Brand | Metlam |
| Product Width | 565mm |
| Product Height | 156mm |
| Product Warranty | 1 Year |
| Projection or Length | 442.2mm |
| Product Finish or Colour | White / Satin Stainless (WHT) (SSS) |
| Product Material | Stainless Steel |
| Includes Fixing Screws | No |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
| Fixing | Concealed Fixed |
| Centre to Centre Distance | 565mm |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!

















