SABRE Door Closers 625/732/770/835/836 Track Arm Only - Silver
MPN
SAB-DCTAHO-SIL
SKU
SAB-DCTAHO-SIL
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | In Stock | 20 |
| Brisbane | In Stock | 27 |
| Darwin | In Stock | 5 |
| Gold Coast | Low Stock | 3 |
| Hobart | Low Stock | 2 |
| Launceston | In Stock | 8 |
| Melbourne | In Stock | 28 |
| Sydney | In Stock | 50+ |
| Distribution Centre | In Stock | 50+ |
SSABRE 625 732 770 835 836 Track Arm Hold Open Silver
- Suits SABRE 625, 732, 770, 835 & 836 Door Closers
- Door closer track arm only comes complete with hold open device (SAB-DCCAHO), do not install this hold open device when installing on smoke or fire doors
| MPN | SAB-DCTAHO-SIL |
|---|---|
| Brand | SABRE |
| Product Width | 29mm |
| Product Height | 28.5mm |
| Product Warranty | 10 Years |
| Product Length | 548mm |
| Product Finish or Colour | Silver (SIL) |
| Product Material | Extruded Aluminium |
| Includes Fixing Screws | Yes |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | Yes |
| Hold Open Type | Optional (Included) |
| Arm Type | Track Arm |
| Max Door Width | 1600mm |
| Suitable for | Commercial |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!














